5 міфів про “небезпечні” вакцини

Щеплення від страху існує! Бо сучасна актуальна інформація про вакцини є. На відверту розмову “Будь здоровий! Школа вакцинації” у Дрогобичі експерти медичної групи УГП запросили авторитетних спікерок, засновниць ГО “Evidence factory” Анастасію Ходан та Ярину Лесняк, щоб на базі доказової медицини розвіяти найпопулярніші страхи про щеплення.

Прийшли і лікарі, і батьки. Крім теорії, було чимало нового і креативного: учасників розділили на дві групи і роздали тексти, які вони досліджували на вміст фейків. Вийшло дуже живо, пізнавально і корисно.

“Всі антивакцинальні настрої у нашій країні у соцмережах – переважно російською мовою. Якщо про вакцини погано говорять ворожі російські медіа, то треба зробити навпаки – піти і зробити щеплення”, – каже Анастасія Ходан.

Противників щеплення побільшало, відколи з’явилися соцмережі. Жахи тут – страшніші, масштаби – більші.

Всі антивакцинальні настрої у нашій країні у соцмережах – переважно російською

“У міфи вірили українці, їх підтримали навіть багато лікарів, які самі не розібралися у ситуації. Чергові спалахи кору і смерті від ускладнень – прямий наслідок інформаційної війни. Всього цього могло б і не бути. Сімейні лікарі не завжди мають час, щоб займатися просвітницькою роботою на місцях”, – пояснює координатор медичної експертної групи УГП Мирослав Брегман.

Ось деякі з міфів, які подолали медики:

Міф 1. “Вакцини індійського виробництва неякісні”

Усі вакцини, що використовуються в Україні, закуповуються через поважні міжнародні організації, кваліфіковані ВООЗ і виготовлені за стандартами GMP. Тому “неякісних” та “небезпечних” серед них нема. Крім того, перед щепленням ви можете особисто перевірити, чи в належних температурних умовах зберігалася вакцина, за допомогою термоіндикатору на упаковці.

Найбільше скарг саме на індійську вакцину саме тому, що побічні реакції на вакцину залежать не від країни-виробника, а від складу препарату. Будь-які вакцини, що містять цільноклітинний кашлюковий компонент, можуть викликати побічні реакції частіше, ніж їх аналоги з ацелюлярним кашлюковим компонентом (30% випадків реакцій після використання цільноклітинної вакцини і 15% випадків після ацелюлярної). Після щеплення цільноклітинною вакциною будь-якого виробника більш вірогідними є побічні реакції у вигляді високої температури, болю, набряку чи ущільнення у місці ін’єкції. Але важливо розуміти, що ці реакції є передбачуваними і не загрожують здоров’ю дитини, крім того, саме у вашої дитини їх може не бути взагалі чи вони можуть бути незначними). Також варто пам’ятати, що ймовірність появи таких реакцій зростає з віком. У дітей на першому році життя такі реакції як правило не виникають.

Міф 2. “Після вакцинації у дітей виникає аутизм”

Вперше теорія, що аутизм може виникати внаслідок вакцинації, з’явилась в 1998 році. Тоді доктор Ендрю Уейкфілд опублікував в журналі Lancet дослідження, що вакцина КПК може викликати аутизм. Згодом виявилось, що дослідження було сфабриковане, з метою просунути на ринок моновакцину від кору, яку запатентував Уейкфілд, і статтю відкликали. А Уейкфілда позбавили ліцензії на медичну практику у Великій Британії.

Батьків також хвилював можливий зв’язок тіомерсалу та аутизму. З 2003 року американським центром з контролю та профілактики захворювань (CDC) було проведено 9 досліджень, які не знайшли жодного зв’язку між тіомерсалом у вакцинах та розладами аутичного спектру.

Після прийняття у 2001 році рішення в США зменшити кількість тіомерсалу в вакцинах, а при можливості не включати його взагалі, не було виявлено зниження випадків аутизму.

Міф 3. “В Україні вакцини неякісні, бо їх зберігають неправильно”

Всі вакцини справді повинні зберігатись за спеціальних температурних умов. Проте на кожній окремій вакцині є холодовий індикатор. Якщо температурний режим не дотриманий, це можна побачити. Спікери запропонували учасникам заходу при проходження профілактичних щеплень просити у свого сімейного лікаря чи медичної сестри показати цей індикатор, таким чином можна самостійно переконатись у тому, що зберігання вакцини було правильним.

Міф 4 “Дитячими інфекціями краще перехворіти, ніж щепитися від них”

Не можна передбачити, у кого саме виникнуть ускладнення від, нібито, “легких дитячих” захворювань, стверджують експерти. Наприклад, кір спричиняє пневмонію у 6 зі 100 захворілих, енцефаліт – у 1 із 1000, а летальний наслідок – в 1-го з 1000 хворих. Цього можна уникнути за допомогою 2 щеплень для кожного.

Міф 5. “Приховані інфекції у дітей, які не виявляються в момент вакцинації, призводять до ускладнень після неї”

Насправді ми всі є носіями певної кількості бактерій та вірусів, але якщо нема захворювання, це означає, що імунна система здатна з ними впоратися – тримає їх під контролем, і вони нам не загрожують. Якщо дитина виглядає здоровою, ніяких досліджень перед вакцинацією робити не треба. Якщо ж дитина має гостре захворювання, то це очевидно і без обстежень – в цьому випадку щеплення відкладається до моменту одужання.

Ділимося найпростішими лайфхаками, як розрізняти інформаційне сміття у мережі від достовірної інформації. Вони прості, але ефективні.

5 лайфхаків про те, як розрізняти інформацію про вакцинацію, від експертів медичної групи УГП:

  1. Перевіряйте першоджерело у мережі.
  2. Перевіряємо, чи є в статті статистика. Якщо це просто публіцистика, довіряти не варто.
  3. Звернути увагу на стиль мови. Якщо автори використовують конструкції типу “кажуть, “мені здається”, то це точно не наукова стаття і їй довіряти не варто.
  4. Якщо це інтерв’ю, то треба дивитися, хто ці люди і їх відношення до теми вакцин. Погодьтесь, представник ВООЗ говорить одне, а гомеопат говорить зовсім інше.
  5. Якщо говориться про дослідження, то має бути посилання на нього в авторитетних наукових джерелах.

Нагадаємо, в УГП діє медична експертна група, яка готує підґрунтя для якісних реформ у галузі. Вони аналізують можливості та пропонують зміни у кожній галузі.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]