14 червня – Всесвітній день донора крові

Чому донорство є важливим?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я кожна третя людина на планеті бодай раз в житті потребує переливання препаратів крові.

Для повноцінного забезпечення ними лікарень 10-15% громадян країни мають бути донорами. На жаль, ними стають лише 5% з тих осіб, хто може здати кров по стану здоров’я.

В розвинених країнах нормою є показник 33 донації на 1000 жителів, тоді як в Україні він втричі менший – 11 донацій на 1000 жителів.

Щороку в Україні близько пів мільйона людей стають донорами, проте більшість з них є одноразовими і не завжди придатними до донорства.

За статистикою, один донор може врятувати одночасно три життя!

Кому потрібна кров?

Кров – єдині невідкладні ліки, які неможливо замінити. Препарати крові є життєво необхідними пацієнтам з кровотечами будь-якого генезу, травмами, онкологічними, інфекційними, захворюваннями крові та іншими. Кров рятує життя породіллям та новонародженим дітям, бійцям на фронті. Без крові неможливим є проведення багатьох складних операцій.

Хто може здавати кров?

Донорами можуть бути здорові особи віком від 18 років, з вагою понад 50 кг. Донорство у віці понад 65 років вирішується лікарем в кожному випадку індивідуально. Також лікар приймає рішення про можливість вперше стати донором особами віком понад 60 років.

Кількість донацій в рік залежить від бажання та самопочуття донора, але не може перевищувати 6 кроводач в рік для цільної крові (інтервал 60 днів) та 26 донацій плазми методом аферезу (інтервал 14 днів).

Протипоказання до донорства

Донорами не можуть бути особи з певними хронічними захворюваннями та патологічними станами, оскільки донорство може, в першу чергу, погіршити стан здоров’я донора та ускладнити перебіг захворювання.

Тимчасово відсторонюються особи після операцій та народження дитини, проведення ендоскопічних процедур, татуювання, пірсингу.

Дуже частими є запитання про інтервал між вакцинацією і здачею крові. Після вакцинації інактивованими вакцинами (такими є більшість вакцин) донація крові можлива вже наступного дня при доброму самопочутті донора після вакцинації.

Тільки у випадку вакцинації живими вакцинами (вакцина БЦЖ, вакцина проти кору, краснухи, паротиту та оральна вакцина проти поліомієліту) донація крові має бути відтермінована на 4 тижні після вакцинації.

Всі критерії для тимчасового або постійного відсторонення від донорства вказані в Додатку 3 до Порядку медичного обстеження донорів крові та компонентів крові (див. посилання нижче).

Чи безпечною є кровоздача для донорів?

Донорство є абсолютно безпечною процедурою, адже забір крові проводиться з дотриманням всіх заходів асептики та антисептики та використанням виключно стерильних одноразових розхідних матеріалів.

Перед кожною донацією донор заповнює анкету на предмет виявлення факторів ризику, проходить клінічне обстеження у терапевта з вимірюванням артеріального тиску та здає загальний аналіз крові. У випадку виявлення відхилень у стані здоров’я лікар приймає рішення про недопуск до вакцинації та надає рекомендації додаткового обстеження.

Після здачі крові вся донорська кров обстежується на предмет ВІЛ, сифілісу, гепатитів В і С.

 

Чи є донорство корисним?

Як бачимо, донор при кожній кровоздачі проходить клінічне і лабораторне обстеження, має право безкоштовно отримати їх результати та бути певним щодо стану свого здоров’я.

Зазвичай, постійні донори більше дбають про здоровий спосіб життя, в свою чергу, здоровий донор є безпечним для пацієнта.

Масштабні дослідження американської медичної асоціації показали, що люди середнього віку, які хоча б двічі на рік здавали кров, мають менший ризик розвитку інфарктів та інсультів.

Схожі результати отримали і при дослідженні, проведеному у фінських донорів, – донація крові навіть один раз в рік знижує ризик серцево-судинних захворювань на 88%.

Донації активують імунну та кровотворну системи організму, науковці відмічають позитивний вплив донорства і на перебіг таких захворювань, як атеросклероз, подагра, хвороби печінки та ін.

Донори крові мають більше шансів вижити в ДТП та при інших травмах, які супроводжуються кровотечею, – організм краще адаптується до крововтрати.

Висновок: донорство є корисним не лише для реципієнтів, але й для донорів.

 

Соціальні гарантії для донорів

Донорство крові заохочується та регулюється на державному рівні. На сьогодні маємо оновлену законодавчу базу.

25.01.2021 року вступив в дію Закон України 931 –IX «Про безпеку та якість донорської крові» від 30.09.2020 р. – детальніше https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/931-20#Text

06.04.2021 року почав діяти Наказ МОЗ України про Порядок медичного обстеження донорів та компонентів крові (від 08.02.21 р.). – детальніше https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0896-05#Text

Згідно законодавства керівники установ, незалежно від форми власності, зобов’язані сприяти добровільному безоплатному донорству, відпускати працівників на кровоздачу на підставі заяви, поданої не менше як за 1 робочий день.

В день здачі крові донору надається вихідний із збереженням за ним середнього заробітку за рахунок підприємства. У випадку, якщо за виробничої необхідності донор залучався до роботи в цей день, вихідний йому надається в інший зручний для нього день. Також додатковий вихідний надається наступного дня після донації крові, за бажанням донора цей день може бути доданий до щорічної відпустки або використаний протягом 1 року з дня кровоздачі. При здачі крові під час щорічної відпустки, її тривалість продовжується на один день.

У день безоплатної донації крові та/або компонентів крові донор забезпечується безоплатним харчуванням за рахунок коштів суб’єкта, який здійснює заготівлю, переробку, тестування, зберігання, розподіл або реалізацію донорської крові та компонентів крові, за місцем забору крові та/або компонентів крові. Станом на сьогодні донори отримують грошову виплату в розмірі 75 грн.

Донорам, які впродовж року безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу, або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу, допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга надається протягом року після здійснення донації крові та/або компонентів крові у зазначених кількостях.

Здобувачам вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу, або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 відсотків встановленої у закладі освіти стипендії, а військовослужбовцям строкової служби та курсантам військових закладів освіти – право на одержання грошової надбавки у розмірі 25 відсотків призначеного їм грошового забезпечення протягом шести місяців після здійснення донації крові та/або компонентів крові у зазначених кількостях. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання або проходження служби донора за рахунок коштів відповідних місцевих програм з розвитку донорства крові та компонентів крові.

Донори, які безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює 40 максимально допустимим дозам (плазми крові в сумарній кількості 60 або клітин крові в сумарній кількості 40 максимально допустимих доз), незалежно від часу здійснення таких донацій, набувають статусу Почесного донора України. Таким особам видається посвідчення і вручається нагрудний знак “Почесний донор України”.

Донори, які безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює 100 і більше разовим дозам, або плазми крові в сумарній кількості 120 і більше разових доз, або тромбоцитів у 100 і більше разових доз, можуть бути нагороджені державними нагородами України.

Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Як стати донором?

Зверніться в регіональний центр крові, пройдіть обстеження та здайте кров. Або зареєструйтеся на платформі https://donor.ua/ та заплануйте кровоздачу. У випадку потреби в крові саме Вашої групи Вам на електронну пошту прийде повідомлення про це. Відгукніться на нього і світ точно стане трішечки добрішим.

Наталя Митник, заступниця медичного директора Івано-Франківської обласної дитячої лікарні

заступниця голови Івано-Франківської міської організації УГП

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]