fbpx

10 спікерів про українські пологи: те, чого ви ще не чули

120 учасників, понад 30 діток, 10 спікерів, десяток медпрацівників, один головний акушер і півсотні ялинкових прикрас та у кілька разів більше фотографій. Усе це – результати Форуму “Право на гідні пологи”, який відбувся цього місяця у Львові.

Організатори заходу підготували учасникам цікаві презентації на найрізноманітніші теми. Зокрема, дискутували про сучасні медичні протоколи, порівнюючи український та світовий досвід; слухали про грудне вигодовування, партнерські та природні пологи. Розповідали, хто такі доули і коли вони потрібні. Та головне – ділилися досвідом,  як можна покращити роботу міських пологових будинків та впливати на недобросовісних медпрацівників.

Серед запрошених був і головний акушер Львівщини Ігор Потапов.

“Тішить та зігріває серце факт поширення відвертої та щирої співпраці громадськості та медичної спільноти задля покращення якості надання допомоги вагітним, породіллям та новонародженим”, – поділився враженнями від Форуму медик.

Пропонуємо вам найцікавіші тези спікерів

1. Правозахисниця Євгенія Кубах

Результати опитування породіль 2018 року показують, що у Львові ситуація із задоволенням якістю пологів покращилась. Динаміка незначна, проте позитивна. Для порівняння: минулого року лише 67,8% жінок залишились задоволеними доглядом у пологовому. Вкрай незадоволених було 3,5%, проте аж 32,2% породіль сказали, що не мають позитивних вражень взагалі. Це означає, що кожній третій жінці догляд у пологовому не сподобався.

2. Ольга Горбенко перинатальна психологиня, доула, співзасновниця ГО “Природні Права Україна”

Розповіла про основні права жінки під час вагітності та пологів, базуючись на доказовій медицині та протоколах МОЗ. При цьому наголосила: породілля має сприйматись не як об’єкт проведення медичних маніпуляцій з метою її розродження, а, насамперед, як особистість і основний учасник у важливому моменті її життя – пологах .

Як цьому мають сприяти пологові будинки

 • індивідуальна пологова кімната, наближена до домашніх умов
 • персональна психологічна підтримка роділлі чоловіком чи обраним нею партнером
 • пояснення необхідності проведення кожної процедури і маніпуляції
 • досягнення взаємного порозуміння, психологічна підтримка роділлі медичним персоналом
 • підтримання доброзичливої атмосфери
 • повага до бажань жінки
 • підтримання чистоти роділлі та її оточення
 • прийом жінкою їжі і рідини за бажанням.

Цікаво, що усе це є обов’язковим і вже прописане у протоколах від Міністерства охорони  здоров’я.  Проте дотримання цих правил має стати звичним для працівників пологових.

3. Лікарка акушер-гінеколог Аліна Дунаєвська поділилась досвідом відвідин пологових центрів у Великобритаії та Нідерландах. Очевидно, що система акушерської допомоги у них повністю відрізняється від української. По-перше, акушерське відділення – для жінок з групи високого та середнього ризику. По-друге,  пологові центри розташовані на території лікарень або неподалік від них. А пологи приймають виключно акушерки і лише за потреби жінку та дитину швидко доправляють до лікарні,  де нададуть необхідну невідкладну допомогу. По-третє, домашні пологи – для жінок з групи низького ризику в супроводі досвідчених сертифікованих акушерок.

Як взірець комплектації пологових залів експертка запропонувала взяти вигляд саме британських лікарень.

5. Партійки Української Галицької Партії, засновниці ГО “Батьки в дії» Юля Гвоздович і Мар’яна Кузько розповіли, як завдяки небайдужості активних батьків за два роки змінилися львівські пологові. Чи не найбільшим досягненням активістки вважають цілодобовий запуск гарячої води для пологових лікарень. Адже до 2016 року один із пологових будинків міста заради економії коштів відключав гарячу воду. Також сьогодні у пологовому відділенні на Рапопорта зроблені ремонти у коридорах, санвузлах, операційній, палатах патології вагітності і післяпологових, у пологових залах. На останні роботи у 2018 році було витрачено близько 250 тис. грн. з міського бюджету і 227 тис. грн. залучених від позабюджетних надходжень, а в 2017 році на проведення поточних ремонтів та виготовлення меблів  – понад 1 млн позабюджетних коштів.

Однак ще багато моментів досі потребують змін.

 • Харчування. Зараз, згідно з офіційною інформацією пологових будинків, на одне ліжко-місце у добу виділяється 17 грн в пологовому на Рапопорта та 9,53 грн на Мечнікова. Під час опитування з’ясувалось, що лише 5% породіль харчуються виключно лікарняною їжею. Натомість в сусідньому Івано-Франківську міська влада збільшила розмір фінансування харчування для породіль до 40 грн на добу.
 • Додати нові і справні кнопки виклику над кожним ліжком у післяпологових та післяопераційних палатах, а також санвузлах у цих відділеннях.
 • Відремонтувати ліфт у відділені на Рапопорта.
 • Обом пологовим слід розібратися з необхідністю для породіль купувати т.зв. “пакет для пологів” та переглянути його вміст.
 • Організувати навчання персоналу для підвищення кваліфікації і можливості забезпечення основних принципів ведення нормальних пологів. Зокрема, забезпечення  можливості вільного вибору положення для народження дитини тощо.

5. Блогерка, засновниця ініціативи “Нове життя в нових умовах” Наталія Сербин здивувала усіх цифрами. На Івано-Франківський пологовий будинок влада витрачає лише 0,22% свого бюджету. І в цьому, переконує жінка, джерело проблеми.

Бо доки матері не вимагатимуть відповідного ставлення та належного фінансування у своїх містах, ніхто нічого не змінюватиме.

6. Лікар акушер-гінеколог Київського міського пологового будинку № 5 Роман Ворона розповів про перші результати діяльності пологового центру при 5-му пологовому будинку Києва. Одним із основних показників – це зменшення домашніх пологів у місті зі 120 до 30 випадків на рік. Більшість жінок, які б хотіли народжувати у максимально схожих до домашніх умов,  перейшли народжувати саме у цей пологовий центр. Також більшість пологів тут знеболюють не ліками, а за допомогою ванни. Крім того, суттєво зменшили кількість годин перебування жінки у центрі (у разі нормальних пологів). А це економить значну суму коштів місцевих бюджетів. В середньому жінка перебуває від 4 до 48 годин у закладі.

7.Психологиня Роксолана Ортиська-Гривул каже, що скаргами породіль є часто халатне і беземоційне відношення медперсоналу до породіль. Цьому є об’єктивні причини – емоційне  вигорання персоналу та низька фінансова  мотивація.  Водночас досі ніхто не займається психологічним та емоційним станом породіль у  львівських пологових будинках. У штаті навіть немає такої посади. Однак про це, на думку п. Роксолани, варто задуматись. Особливо, коли ми говоримо про гуманізацію пологів.

8. Лідія Коноваленко, Олена Перкін,, Олена Мишелова – сертифіковані доули, консультанти з ГВ. Вони постійно спілкуються та консультують львівських жінок щодо підготовки до пологів, народження дітей, налагодження природного вигодовування. Тож порадили ідеальну формулу для відновлення сил кожної мами.  Це правило трьох “Л” : лежати, любити, лінуватися.

Форум “Права за гідні пологи” вже відбувся  в Івано-Франківську та Львові. Попереду ще щонайменше 7 міст – Тернопіль, Ужгород, Хмельницький, Житомир, Київ, Черкаси та Рівне. Організаторами  заходу є громадські організації  “Батьки в дії”, Львівська Асоціація консультантів з грудного вигодовування,  “Доули Львова”, ГО “Природні права України” та громадська ініціатива “Нове життя в нових умовах”.

Основна мета форуму – допомогти жінкам у різних містах України відстояти власне право на природні та гідні пологи, ознайомити з основними засадами природніх пологів та природного батьківства.

Українська Галицька Партія підтримує активних батьків у цьому напрямі впродовж трьох років. І зобов’язалася результати дискусій з усіх форумів системно опрацювати і вже на політичному рівні добиватися змін у цій сфері. Якщо і ви маєте що сказати  щодо цієї теми, долучайтесь до громадських організацій у своєму місті.

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

[recaptcha]

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]