Як зберегти старе місто? Досвід Риги

Іван Щурко, архітектор, координатор робочої групи “Міський простір”

“Рига – історичне місто, на 55 років, за офіційними даними, старше від Львова. Але в міських літочисленнях ці міста практично однолітки. Міста, що переживали періоди розквіту і занепаду, переживали значні періоди спільної історії та мають історичну спадщину, яка свідчить про їх важливу роль впродовж віків. Радянський період спільної історії, який позитивним назвати важко, залишив по собі шрами і на “міській тканині”, і на людських душах.

Цей радянський “спадок” ще нікому не вдавалося вилікувати швидко і безболісно. В архівах Ризьких новин кінця 90-их – початку 2-тисячних можна знайти безліч повідомлень про конфлікти мешканців із забудовниками, факти порушення пам’яткоохоронного законодавства.

У 2003 році був реальний ризик виключення історичного центру Риги зі списку всесвітнього культурного спадку ЮНЕСКО (внесено до списку ЮНЕСКО у грудні 1997 року).

riga

Причиною такої ситуації була відсутність належної містобудівної та пам’яткоохоронної документації, а також численні факти порушень.

Але була політична воля керівництва Латвії і Ризької Думи та бажання, перш за все, професійних середовищ (пам’яткоохоронців, архітекторів та будівельників) навести лад у цій сфері.

old_riga_landscape_aleksandrs_kendenkovs

І вже у 2014 році Центр всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та Міжнародна рада з охорони пам’яток (ICOMOS) позитивно оцінили заходи щодо збереження історичного центру Риги, зокрема прийняття відповідних нормативних документів.

Механізмів було кілька, активний процес внормовування пам’яткоохоронної сфери тривав понад десять років, і сьогодні також вносяться актуальні зміни до законодавства, будівельної та містобудівної документації.

Важливими та ефективними інструментами регулювання забудови Риги стали “Закон про збереження і охорону історичного центру Риги” та зобов’язуючі  “Правила використання і забудови території історичного центру Риги та його охоронної зони”.

І тут цікавим є те, що в усіх джерелах наголошується, що правила є зобов’язуючими (напевно, традиційно, “просто правила” ігнорувалися).

filename-riga-jpg-thumbnail0

Ці документи чітко визначають, що в історичному центрі Риги заборонена будь-яка діяльність, що може спричинити знищення чи пошкодження охоронюваних культурно-історичних цінностей.

Територія історичного центру Риги складає – 438.3 га, територія що перебуває під особливою охороною – 1574.2 га.

Культурно-історичні цінності, за визначенням авторів закону, – це історичне міське планування, панорама міста, візуальні перспективи, історична забудова, її масштаб і характер, археологічний культурний шар, громадські простори, система парків, водойм, історичні елементи благоустрою.

Перетворення культурно-історичних цінностей історичного центру Риги допускається виключно у випадках, коли це єдиний спосіб забезпечення міського розвитку, і за умови, що ці перетворення не знизять цінність історичного середовища Риги.

riga-28

В історичному центрі заборонені перетворення житлових будинків, що змінюють їх історичну функцію, за винятком перших поверхів, з відповідним обґрунтуванням.

Цінність досвіду розробки і впровадження таких документів полягає у тому, що на відміну від загального законодавства чи будівельних норм, цей закон і правила враховують особливість Риги, цінність її історичної та архітектурної спадщини. Правила врегульовують багато питань, зокрема щодо використання землі, висотності та масштабності забудови в історичному середовищі, пропонують механізми та процедури що збалансовують інтереси всіх учасників процесу (громада-керівництво міста-інвестори-забудовники)”.

Фото надав автор матеріалу.

підписатись на розсилку новин
+
+

Повідомити про помилку

+

Підпишися

і отримуй новини Української Галицької Партії на свою е-пошту