Володимир Чекригін: “Ситуація складалася доволі загрозливо…”

Тринадцятого березня правозахисника і члена Української Галицької Партії Володимира Чекригіна затримала ФСБ Російської Федерації на адміністративному кордоні між Херсонською областю та анексованим Кримом. Зараз із Володимиром все вже гаразд. Його з колегами відпустили ближче до вечора того ж дня. Вчора у Херсоні, не зважаючи на пережите, він продовжував виконувати другу частину свого завдання – моніторинг роботи державних установ, які надають свої послуги кримчанам.

Коли ж Володимира та його колег із Кримської правозахисної групи затримали, вони займалися перевіркою роботи пропускного пункту “Каланчак”, що на Херсонщині. В процесі перевірки перемістились у так звану буферну чи нейтральну зону. Але, як виявилось згодом, нейтральної зони у кількасот метрів вже не існує. Як розповів Володимир, практично, за КПП вже починається окупована територія. Там правозахисників і затримали.

“Українські війська та російські окупанти тепер стоять майже впритул”

“Українські війська та російські окупанти тепер стоять майже впритул: відстань між ними – не більше 10 метрів. Звичайному громадянину візуально ідентифікувати людину у камуфляжі як співробітника прикордонної служби ФСБ з відстані кількох метрів майже неможливо. Особливо, коли ти автомобілем. До того ж, окупанти зняли прапор зі свого так званого “часового шлагбауму” (з рос. – чатовий, вартовий), що був єдиною ознакою того, що це вже, з їхньої точки зору, була лінія “державного кордону”, – розповідає Володимир Чекригін. – До того ж, “часовой шлагбаум” – це просто назва. Ніякого шлагбауму, на відміну від українського КПВВ, там нема, – лише кілька бетонних плит та наметів. Таких самих, як і в українських військових. Враховуючи невеличку відстань та відсутність прапору, все це виглядало як продовження українського посту. Як з’ясувалося пізніше, пошкоджений вітром прапор РФ вони зняли за годину до нашого приїзду, щоб замінити на новий. Коли ми поверталися додому, новий прапор вже висів, і його, справді, було б важко не зауважити, якби він там був на початку нашої поїздки”.

За правилами після перетину “часового шлагбауму” заборонено зупинятися, розвертатися чи виходити з машини, не доїхавши до російського пункту пропуску і не пройшовши там паспортний та митний контроль. Наші ж правозахисники зупинилися, щоб фотографувати. Відтак, Володимира з колегами затримали та доставили на МАПП “Армянськ” для притягнення до відповідальності за “порушення”.

“Коли з’ясували, що ми не пересічні громадяни, а представники правозахисної організації, то ситуація склалася доволі загрозливо”

“Спочатку нас допитав штатний співробітник ФСБ, який перебував у пункті пропуску. На нас хотіли скласти адмінпротокол. Але коли з’ясували наші особисті дані і зрозуміли, що ми не пересічні громадяни, а представники правозахисної організації, яка активно займається висвітленням порушень в окупованому Криму на міжнародному рівні, то ситуація склалася доволі загрозливо, – розповідає Володимир Чекригін. – Повторний допит тепер вели на камеру і чекали прибуття оперативної групи ФСБ. Та тут, можливо, спрацювало те, що на українській стороні відразу піднявся неабиякий інформаційний резонанс у медіа та державних структурах. Колеги звернулись у ПАРЄ, СБУ оприлюднила публічний коментар, на кордон приїхали представники ОБСЄ. Ймовірно, російські силовики не були зацікавлені у зайвому розголосі. Тому нас відпустили, виписавши протоколи про адмінпорушення і штрафи у дві тисячі рублів кожному”.

Своєї правозахисної роботи Володимир покидати не збирається. Тож навіть цей досвід та везіння йому ще знадобиться.

На фото: Володимир Чекригін з колегою Ольгою Скрипник вже після звільнення у Херсоні.
Фото: з відкритих інтернет-джерел.

підписатись на розсилку новин
+
+

Повідомити про помилку

+

Підпишися

і отримуй новини Української Галицької Партії на свою е-пошту