Село Долина на Івано-Франківщині проти побудови ГЕС

Тендер на проведення техніко-економічного обґрунтування будівництва каскаду ГЕС на Дністрі відмінили. Та люди не втрачають пильності. У неділю, 26 лютого, на сходинах села громада Долини Івано-Франківської області виступила проти будівництва гідроелектростанцій в околицях свого населеного пункту. Активісти Української Галицької Партії зустрілись і поговорили з людьми.

«Проблема дуже турбує людей, і ми це побачили, – говорить голова Івано-Франківського осередку УГП Наталя Сербин. – У сільському клубі не було де стати. Людей зібралося надзвичайно багато. Всі стурбовані, що буде зі селом. Адже це їхні рідні домівки, їхні землі, в які вони вклали багато праці. Люди кажуть, що нищити їхнє село – це як відривати шматок від тіла і душі. Ми маємо розуміти, що за цим будівництвом стоять конкретні люди. Це їхня відповідальність, і ми мусимо вивести цих псевдопатріотів на «чисту воду». Бо ніякої енергонезалежності ми з того будівництва не отримаємо, а лише понівечені землі і зруйновані життя».

16997939_596375130487194_5616707615967458459_n

Долиняни на зборах говорили також про унікальний місцевий клімат, завдяки якому тут родить практично все, а ягоди достигають на десять днів швидше, ніж в інших селах. Люди переконані, що вони зможуть розвивати у себе екологічне рослинництво.

Уздовж берега Дністра облаштовані місця для «зеленого туризму», для активного відпочинку, дерев’яні альтанки, пристані з човнами. Річковий туризм тут якраз набирає оберту, а ГЕС його повністю зруйнує. “Кому цікаво буде відпочивати біля стоячої замуленої води!” – обурюються люди. Рибалки хвилюються за рибу, якої зараз тут дуже багато, але через будівництво ГЕС вона може зовсім зникнути.

Селяни ображені, що з ними ніхто офіційно не говорить про ГЕС

Селяни ображені, що з ними ніхто офіційно не говорить про ГЕС. Про урядові плани на будівництво гідроелектростанцій на Дністрі вони дізналися з телебачення. І то при тому, що від їхнього округу є навіть депутат у Верховній Раді. Зрештою, сам міністр енергетики України Ігор Насалик – виходець з Галичини. Люди хочуть почути їхню позицію. А ще – думку представника Президента – голови Івано-Франківської ОДА.

Долиняни підтримали звернення сільради села, яке та проголосувала кількома днями раніше. Громада вирішила звернутися до Президента та Кабінету Міністрів України щодо відміни Програми розвитку гідроенергетики та переадресацію використання коштів, закладених на виготовлення техніко-економічного обґрунтування будівництва ГЕС, на розвиток Дністровського каньйону, як рекреаційно-туристичної зони.

17021537_596375207153853_2723857999213163884_n

І селяни мають законне право на такі вимоги, кажуть в Українській Галицькій Партії. Адже Програму розвитку енергетики, в яку включено цей потужний проект, Уряд прийняв без жодних обговорень з громадськістю, не погоджували його і з керівництвом розташованих тут природних парків. Тому рішення, фактично, незаконні. Активісти Української Галицької Партії готові йти в суди і боротися за право людей визначати свою долю та захищати право на чисте довкілля. З Програми розвитку гідроенергетики має бути виключений пункт про будівництво каскаду ГЕС на Дністрі – у цьому партійці одностайні з місцевою громадою. І закликають усіх свідомих громадян, громадські організації, політичні партії об’єднатися для активних дій заради захисту Дністра.

Що думають люди?

Тамара Соловейчик, біолог, уродженка Долини: “Дністер і його береги – це унікальний дар нашої землі”

“Я росла на березі Дністра. Долина – це найближча до серця частинка землі, батьківщина. А могутній і загадковий Дністер – частина мого життя. Змалечку дивувалася, як швидко заживають рани на побитих колінах після купання в річці, бо цілюща вода Дністра має велику силу і незбагнену енергетику. Дністер і його береги – це унікальний дар нашої землі, наше багатство і гордість. Тому інформація про плани Уряду збудувати на Дністрі каскад гідроелектростанцій стала для мене ударом.

Ще студенткою я проходила практику на місці затоплених територій у Чернівецькій області, коли будували Придністровську ГЕС. Ми, студенти-біологи, бачили пусті села, спілкувалися з людьми, які назавжди втратили свій батьківський дім. Згодом спостерігали, як мальовничі береги з унікальними рослинами перетворювались у гидке стояче болото.

“Знищити унікальні природні ландшафти, закувати ріку у бетон, зробити тисячі людей переселенцями… Заради чого?”

Знищити унікальні природні ландшафти, закувати ріку у бетон, зробити тисячі людей переселенцями… Заради чого? Щоб усі шість електростанцій виробляли електроенергії, як один енергоблок Бурштинської? Інакше, як злочин, цей проект назвати не можна.

Я прошу людей не заспокоюватися, поки не буде офіційної заборони на цей авантюрний проект. Всі мають об’єднатись і стати на захист рідної землі. Бо грубе втручання в природу ще нікому не принесло добра. Гроші, отримані на людських сльозах, відіб’ються на дітях і внуках. А тим людям, які готові дати дозвіл на цю наругу за обіцяну компенсацію, хочу порадити одне: прочитайте передвиборчі обіцянки наших Президентів, згадайте про свої втрачені гроші в радянському Ощадбанку і збагніть, що навіть цих іудиних 30 срібняків у нашій державі можуть не дати”.

Богдан Бринський, відомий на Прикарпатті художник, родом із Долини: “Історична пам’ять важливіша”

“Мені болить від того, яка доля може спіткати моє село. Тим паче, що воно важливе не тільки для кожного окремого мешканця як найдорожча, рідна місцина, а й загалом для Галичини, для України у плані культурно-історичної спадщини.

У часи Другої Світової війни біля Долини відбувся великий бій. Тоді тут загинуло багато людей. Пізніше на місці бою, над Дністром, встановили пам’ятник загиблим.

16730411_596375273820513_5166870781633239468_n

На території села також є знахідки ще з первісних часів: знаряддя праці, печери, де жили перші на цій території люди. Людські поселення тут були ще з незапам’ятних часів, тому це важлива культурна та історична територія, нищити яку просто злочинно. А як тут збудують ГЕС, то вся ця історична пам’ять, наше минуле піде під воду. Люди виїдуть. Хто буде доглядати цвинтар, на якому поховані наші односельчани, серед яких багато видатних людей? Наприклад, тут спочиває полковник УПА Василь Бринський.

“Люди категорично проти.
Адже ніхто не хоче залишитися без свого коріння, без роду, без згадки”

Село має і цінні архітектурні пам’ятки, як от школа, яку селяни спорудили своїми силами, власним коштом ще за Польщі. Проектував її відомий інженер та архітектор Володимир Гринів, який теж народився у Долині. За його ескізами зведено чимало сільських будинків культури та церков тодішнього Товмацького повіту (нині Тлумацький район – ред.).

У селі також є музей знаного галицького, а згодом австрійського та чеського скульптура Михайла Бринського, який теж є вихідцем із Долини.

У радянські часи вже стерли з лиця землі історичні села біля Хортиці, Каховки, Канева, будуючи гідроелектростанції. То що, тепер ми знову підемо шляхом руйнації? Люди категорично проти. Адже ніхто не хоче залишитися без свого коріння, без роду, без згадки”.

Наталя Федоляк

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!