Статут як мала Конституція громади

Щоб успішно функціонувати, кожній об’єднаній територіальній громаді вже на початку свого існування потрібно визначитися зі Статутом. Не шаблонним – для галочки, а спеціально розробленим, у якому мають бути враховані всі особливості регіону. Так радить зробити експерт із питань діяльності органів місцевого самоврядування Юрій Танасійчук. З ним ми поспілкувалися про важливість Статуту для ОТГ.

  • Статут розширює повноваження громадянина під час звернення до органів місцевого самоврядування.

Можна було б уникнути чимало дрібних судових справ, адміністративних позовів, якби у ОТГ був реалістичний, прагматичних, якісний Статут“, – стверджує Юрій Танасійчук.

  • Статут допомагає зобов’язати до відкритості та підзвітності керівництво громади: депутатський корпус, старост ОТГ, міського/сільського голову.

Наразі в Україні щодо звітності люди впадають у крайнощі: деякі громадські активісти вимагають звітів щодня, а деякі посадовці не звітують ніколи. – Юрій впевнений: – Слід віднайти золоту середину, шлях до якої лежить через Статут“.

  • Статут передбачає й інновації, якщо громада вважає їх потрібними і корисними для свого розвитку. До прикладу, можна запровадити особливу посаду бізнес-омбудсмена. Серед його функцій: забезпечення більшої прозорості ведення бізнесу та налагодження комунікації між підприємцями, депутатами та жителями громади.
  • Статут сприяє створенню Центрів надання адміністративних послуг на основі практик, які успішно функціонують в Україні не один рік.
  • Статут пришвидшує впровадження соціальних  інновацій та залучення новітніх технологій у побут мешканців ОТГ: картка мешканця громади, електронні форми звернення, отримання інформації, оприлюднення інформації про діяльність місцевої ради в інтерактивному вигляді.

Юрій Танасійчук розповідає: “Перелік інструментів у Статуті змінний, адже кожна громада має свої особливості, які необхідно враховувати. Не всім ОТГ будуть зручними в користуванні, наприклад, електронні петиції. Але однозначна перевага – можливість вибору – вивчати й застосовувати новітні технології чи ні“.

Українська Галицька Партія, спільно з експертами, напрацювала модельний проект Статуту, який пропонує за основу об’єднаним територіальним громадам.

Вже у самих громадах партійці пропонують доопрацювати його, враховуючи всі особливості регіону та ОТГ.

Так деякі громади можуть надати особливої ваги певним святам, для інших це не потрібно, одні наділяють старост широкими повноваженнями, інші – навпаки. Проте є те, що змінювати чи скорочувати не варто, зазначають фахівці. Це – широкі права громадян, чітко визначена форма звітності органів управління, модернізація управлінських процесів і застосування інтернет-технологій у різних галузях.

Наразі команда депутатів та незалежних експертів Галицької Партії тісно співпрацює з робочою групою, яка розробляє Статут у Розвадівській ОТГ. На черзі: Мостиська, Кам’янка-Бузька та Жидачів. Крім того, тематичні зустрічі на тему формування статутів партійці проводять по всій Галичині.

Галина Кучманич

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!