Іван Вережак: “Треба навчити людей мислити глобально”

Представник Української Галицької Партії, сільський голова Котиківки Городенківського району Івано-Франківської області Іван Вережак нещодавно повернувся з 13-ої щорічної зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES): «Світ, Європа, Україна: Шторми Змін», яка через окупацію Криму вже втретє відбувається у Києві в “Мистецькому Арсеналі”. Щоб не забулися найголовніші висновки з конференції такого високого рівня, ми поспілкувалися з Іваном майже відразу по його поверненні додому.

yalta3Іване, як Ти потрапив на зустріч до Києва?

Я постійно стежу за діяльністю різних фондів. Зокрема, за діяльністю фонду Віктора Пінчука. Так дізнався про конференцію YES. Її роботу я відстежував і торік. Мене цікавлять такі зустрічі насамперед, тим, що там є можливість послухати та поспілкуватися з першими людьми не тільки України, а й світу. Це нагода познайомитися зі світовими лідерами у політиці та громадському русі. YES – це дуже вражаюче. Там було три різні майданчики для дискусій. Наша панель називалася “Державні службовці”, хоч, на мою думку, організатори потрактували це словосполучення у дуже широкому сенсі. Тому що, наприклад, депутати чи голови місцевих рад не є державними службовцями. Так само і громадські активісти. А саме таких представників з цілої України об’єднала наша панель.

Це були представники різних партій?

Приналежність до партій на наших бейджах чи будь-де не було вказано, але, практично, кожен мав якусь партійну приналежність. В анкеті-заявці теж була така графа: “Партійна діяльність”. З нами були 2 чи 3 представники ДемАльянсу, зі “Сили людей” – 8 чи 9 осіб. Практично, з усіх політсил були представники: і БПП, і “Самопоміч”… Але нас ніяк розділяли за партійною приналежністю. Було нас двоє сільських голів, був міський голова з Чорткова, були заступники міських голів, депутати міських і районних рад, громадські активісти. Також у нашій панелі брав участь представник Японії Okabe Yoshihiko, який досліджує Україну. Модерував наші сесії український менеджер-економіст Павло Шеремета.

zknf4
Сама Ялтинська конференція тривала 3 дні, але першого дня було лиш офіційне відкриття та час для знайомства за фуршетним столом. Наступні 2 дні ми працювали у форматі панельних дискусій.

Як YES стосувалася саме місцевого самоврядування на рівні громад?

У місцевому самоврядуванні важливо все. Бо все велике завжди починається з маленького. Тому цьогоріч уперше на YES зібрали лідерів місцевого самоврядування, представників місцевої виконавчої та законодавчої гілок влади. На основному, найбільшому майданчику конференції розглядали глобальні виклилки, а ми в площині глобального розглядали якраз наш вплив, нашу роль. І вона, безперечно, зростатиме, якщо ми будемо діяти спільно. Якщо потрібно вирішити конкретну місцеву проблему, представники різних політичних сил повинні вміти об’єднуватися. Власне, йдеться про дієву, результативну співпрацю. Звісно, виключаємо Оппоблок, Партію Регіонів та інші екстрарадикальні партії. Наприклад, нехай на рівні Києва “Свобода” з БЮТівцями собі  жеруться, але якщо представники цих двох партій можуть спільно вирішити локальну проблему в Чорткові чи Городенці, чи тому самому Львові, то варто об’єднувати зусилля. Ми мусимо навчитися співпрацювати для вирішення спільної мети, для розбудови громад, малих міст тощо.

yalta1

Також важлива проблема, яку ми всі усвідомили під час київської зустрічі: у віддалених містах і селах представникам місцевого самоврядування та громадським діячам не вистачає інформації. Наприклад, про YES минулого тижня у Городенці, може, зо 5 людей зі 100 відповіли б, що це таке. Депутати сільських, міських, районних рад, сільські голови не знають, що таке YES. Бо вони собі живуть у своєму маленькому, приземленому світі. Вони взагалі не думають розвиватися. Їм подобається все, як є.

Більшість людей у селах і малих містах за дрібним, приватним, не бачать загального, стратегічного. І тому інформацію дуже потрібно приносити і давати на місцях. Потрібно навчити людей мислити більш глобально. Як мислиш, так ти й існуєш, так ти і живеш.

От добре: зібралися – поговорили, що треба співпрацювати. Але надто часто на шляху до результативної співпраці в Україні стоять приватні інтереси, кумівство, корупція. Як їх долати на місцевому рівні – про це теж говорили?

Таке питання у нас, на жаль, ставлять навіть найвищим особам у державі. І воно не раз було поставлене у часі Ялтинської зустрічі. Та я думаю, що справжньої відповіді на цій зустрічі так і не прозвучало. Ці речі є справді складні. Як викорінити це кумівство, договорняки? – d09d3cf5bd4bb278632f7bf78994cc311474018767extralargeПотрібно специфіку знаходити на місцях. І найвище керівництво кожної громади має показувати приклад. Це моя особиста думка, і я буду її відстоювати.

У мене нема кумівства. І мені його не потрібно. Треба шукати і обирати на керівні посади людей без зв’язків. Тільки так.

Я став сільським головою, і до мене почали приходити сусіди. Казали: “Так і так… Може б коло нас дорогу освітити?”. Або ще щось подібне. Є такі голови сільрад, які кажуть: “Ми свої. Зробимо. Там на городі мені восени поможете”.

Якщо ми хочемо, щоб корупція зникла в Києві, то маємо її викорінювати всюди одночасно. Не може все відразу змінитися на рівні столиці, а по селах і далі лишатися, як є.

Не сподіваймося на те, що все вирішиться вгорі, і в нас теж, автоматично, все буде класно. Нехай собі там, вгорі, антикорупційні комітети працюють, відкривають кримінальні справи, але в такому самому інтенсивному режимі потрібно працювати внизу, на місцевому рівні.

Зараз я моніторю, скільки різних є грантових програм, навчань. Але вони всі проходять на рівні областей. І то найчастіше – більших. Відтак, вся інформація залишається на рівні обласних центрів, а на маленькі міста і села ніхто не звертає уваги.

А в селах і містечках корупція процвітає найбільше, бо тут ніхто на неї уваги не звертає. І тому для звичайних людей нічого не змінюється.

Що там президент помінявся, що там уряд помінявся, що там найбільших корупціонерів у Києві пов’язали, але в них тут яка ситуація була, така і залишилася.

yalta

Ви, учасники Ялтинської зустрічі, й надалі якось контактуватимете між собою?

Одним із важливих питань нашої зустрічі було також створення мережі для постійних контактів між нами. Я думаю, що зв’язок не буде втрачено в жодному разі, а навпаки – наше спілкування набиратиме постійних обертів. Хтось про якусь програму всіх повідомить, хтось власним досвідом поділиться… Ми вже знайшли багато тем, які будемо спільно розвивати. Наприклад, я дізнався, що в м. Знам’янка Кіровоградської області є така сама проблема, як у мене, в Городенці. Йдеться про притулки для бездомних тварин. Там вже мають повністю напрацьовану концепцію, як усе впроваджувати. А в Городенці все тільки починається, все ще на рівні ідей. Є тільки ініціативна група. Я з депутатом Знам’янської міської ради поспілкуюся ще кілька днів у фейсбуці, він мені скине всю інформацію, і я вже матиму, з чим працювати. Конференції YES я дуже вдячний за такі знайомства, за таких людей. Кожна людина, яка виступала, мала свої ідеї, свій досвід і певне бачення розвитку своєї громади, яке часто пересікалося у великій мірі з моїм баченням. Ми всі, практично, сходилися думками в одну площину, що нам треба йти саме тим шляхом, яким ми йдемо.

І ще один важливий момент – це прориви.

Не треба чекати, коли хтось щось тобі запропонує, принесе, а самому ставати і робити, брати і розвивати.

Інвесторів у світі багато, але кожен інвестор воліє спілкуватися саме з вами. Він не бажає спілкуватися з якимись посередниками. Як то часом є? – У мене в селі є потреба і можливість, щоб той інвестор прийшов. Але десь на обласному рівні з нього хтось щось хоче… І відтак він не потрапляє до нас. Нам не треба чекати в селах, поки до нас когось пришлють з району чи області.

Нам треба вириватися, прориватися самим. З площини свого малого мусимо прориватися у велике і затягувати його у мале. І тоді буде результат.

Мені не треба чекати, що хтось когось візьме за руку і приведе в Котиківку. Я маю сам вишукувати можливості. Може, мою ідею не підтримає той фонд, до якого я звернуся, але представники одного фонду знайомі з представниками іншого, і вони можуть мене сконтактувати з тим, кого мені потрібно. Тут працює мережа.
Розмовляв Андрій Филик

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!